پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

​به مناسبت فرا رسیدن هفته حمل و نقل، رانندگان و راهداری


مدیرکل راهداری ‌وحمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی میزبان اصحاب رسانه شد.

تاریخ انتشار: 1397/09/25

 مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی در نشست مطبوعاتی به مناسب فرارسیدن هفته حمل و نقل، راهداری و رانندگان گفت: حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و هوایی یکی از مهم‌ترین مولفه‌های توسعه پایدار اقتصادی به شمار می رود که در کشور ۹۵ درصد حمل و نقل به صورت زمینی و ریلی صورت می‌گیرد که از این میزان بیش از ۹۰ درصد به حمل و نقل زمینی از طریق جاده ها اختصاص دارد.

ارسلان شکری توسعه ناوگان های مورد نیاز در استان از جمله ناوگان یخچال دار جهت حمل و نقل محصولات کشاورزی منطقه، توسعه پایانه های مرزی، راهسازی و ارتقای محورها، ارتقای درجه راه ها و ایمن سازی محورها و را از جمله اولویت ها مطرح کرد و افزود: در بحث‌های زیرساختی توسعه راه‌ها و پایانه‌ها بیشتر مدنظر است و در ارتقای محورها موضوع باندهای دوم مطرح است که جزو سرمایه‌های ملی محسوب می‌شود.

وی از وجود هشت شهر مرزی در سطح استان با ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک آبی و خاکی خبر داد و یادآور شد: ۵ پایانه از ۲۳ پایانه فعال در سطح کشور در آذربایجان غربی قرار دارد که ۲۲.۷ درصد پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان غربی قرار دارد و بالغ بر ۷۰ درصد واردات کشور از پایانه های مرزی استان صورت می گیرد که ۶۲ درصد آن به مرز بازرگان اختصاص دارد.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی به جایگاه استان از لحاظ گردشگری با توجه به مرزی بودن منطقه اشاره کرد و متذکر شد: آذربایجان غربی به لحاظ گردشگری در نوع خود از جایگاه ویژه ای برخوردار است به گونه‌ای که آثار گردشگری جهانی و ملی را در خود جای داده که نیازمند توسعه زیرساخت‌های حمل و نقلی برای جذب سرمایه گذار است.

وی از وجود ۱۸ هزار کیلومتر راه همسنگ در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: آذربایجان غربی با احتساب راه‌های روستایی ۱۲ هزار کیلومتر راه خام دارد که ۸ هزار کیلومتر آن روستایی است و از مجموع راه های روستایی ۵۰ درصد آن با بهره مندی ۸۰ درصدی خانوارهای روستایی استان آسفالت شده و مابقی راه‌های روستایی خاکی است.

شکری از استقرار ۶۸ اکیپ راهداری در آذربایجان غربی خبر داد و اعلام کرد: ۳۰ راهدارخانه ثابت در استان وجود دارد که بیش از ۴۵ هزار تن ماسه و نمک در این راهداری ها برای پاکسازی راه های استان و استفاده در ایام بارش ذخیره شده است و نیز تعداد ۵۲۰ دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین با حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر پرسنل که ۷۰۰ نفر به صورت رسمی، ۲۰۰ نفر به صورت شرکتی و مابقی به صورت کارگران نمک پاش با ۲۲ دستگاه نمک‌پاش آماده ارائه خدمات به مردم استان هستند.

وی از فعالیت ۳۶ هزار راننده ناوگان باری و مسافری دارای کارت هوشمند در استان خبر داد و اضافه کرد:  بیش از ۱۷ هزار کامیون دارای کارت هوشمند در بخش باری استان، ۶۵۰ اتوبوس، یک هزار و ۱۰۰ مینی‌بوس و یک هزار دستگاه سواری در حال خدمات رسانی در ناوگان حمل و نقل استان هستند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی ادامه داد: حدود ۱۰ هزار حلقه لاستیک بین رانندگان آذربایجان غربی تقسیم شده است و در مجموع ۴.۶ درصد کامیون‌های باری کشور در آذربایجان‌غربی در حال فعالیت هستند.

وی همچنین از فعالیت ۱۷ مجتمع خدمات رفاهی، ۵ مرکز معاینه فنی، ۱۴۱ شرکت داخلی باری، ۳۲ شرکت بین المللی مسافری و باری و بیش از ۱۳۰ شرکت مسافربری در آذربایجان‌غربی خبر داد و افزود: آذربایجان‌غربی از لحاظ تعداد شرکت‌های بین المللی رتبه نخست را داراست.

شکری سن ناوگان اتوبوسی استان را ۹.۲۳سال، کامیون باری ۱۶ سال و عمر ناوگان راهداری استان بالای ۲۵ سال عنوان کرد و یادآور شد: عمر ناوگان مینی‌بوسی آذربایجان‌غربی ۳ سال فرسوده‌تر از میانگین کشوری است.

شکری با اعلام اینکه در حال حاضر ساخت پایانه بازرگان در حال تکمیل است که ۱۴ میلیارد تومان اعتبار برای اقدامات زیرساختی این پایانه و ۱۰ میلیارد تومان برای ورودی آن هزینه شده و آماده افتتاح است، ادامه داد: در مجموع برای توسعه زیرساخت های پایانه‌های مرزی استان بیش از ۸۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که عملیات اجرایی در حال انجام است.

وی ابراز داشت: مدیریت راه‌های آذربایجان غربی با ۴۰ دوربین تصویری و نظارتی در نقاط حساس و پرحادثه استان قرار گرفته است که ۱۲ ارگان دیگر از محتوای این دوربین‌ها استفاده می‌کنند و تعداد ۸۸ تردد شمار در محورهای مواصلاتی استان وجود دارد.​مشخصات:
نظرات: *