پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیگزارش/​آذربایجان غربی در رتبه های برتر کشور از نظر تعداد مراکز معاینه فنی وسائط سنگین

تاریخ انتشار: 1397/05/15

زن به محض ورود به اتاق سرد و تهی از هرنوع شادی چادر سیاه را با چنگ هایش از سر کنار می زند، ناله سر می دهد و مردش، نان آور خانه اش و همراه 20 سال از زندگیش را صدا می کند. با بیرون آمدن یکی از کشوهای یخچال این سردخانه پارچه سفید از روی سپید آقا رحیم کنار زده و بالا رفتن صدای شیون زن نشان تاییدی بر هویت وی می شود.

رحیم راننده همان کامیونی بود که چند سال پیش برای حمل کالا به یکی از استان های مرکزی کشور راهی شد و در اثر یک سانحه رانندگی در دم جان خود را از دست داد تا داغی بر دل خانواده اش بنشیند که شعله های آن تا ابد در قلب اعضای این خانواده افروخته خواهد ماند.

در آن روز کارشناسان پلیس راه علت وقوع این حادثه را نقص فنی کامیون عنوان کردند.

اردشیر مستوفی همکار آقا رحیم می گوید: در آن سال داشتن تست معاینه فنی برای انجام سفرهای جاده ای اجباری نبود اما از سوی شرکت حمل و نقل کالا به مرحوم تاکید شد که قبل از انجام سفر نسبت به معاینه فنی وسیله نقلیه خود اقدام کند ولی تعداد کم مراکز معاینه فنی وسایل نقلیه سنگین در آن روزها و در دسترس نبودن این مراکز عاملی در انجام نشدن این تست و در نتیجه وقوع حادثه ای شد که به هیچ وجه قابل جبران نخواهد بود و راه برگشتی برای آن وجود ندارد.

براساس آمار سالانه ده ها هزار نفر بر اثر سوانح رانندگی در جاده های کشور جان خود را از دست می دهند، بطوریکه تصادفات و حوادث رانندگی در ایران دومین عامل مرگ و میر بعد از حملات قلبی شناخته شده است.

اما در وقوع این تصادفات 4 عامل نقص فنی، عامل انسانی، راه وشرایط آب و هوایی تاثیرگذار است که نقص فنی بعد از عامل انسانی در رتبه دوم علل وقوع این سوانح قرار دارد و در حدود 20 درصد از تصادفات در محورهای شهری را به خود اختصاص می دهد.

توجه به  سهم این عامل موثر در تصادفات باعث شد تا مجموعه اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی به تبعیت از سیاست های سازمان مربوطه برای به حداقل رساندن تاثیر این عامل در بروز تصادفات برنامه ریزی لازم را انجام دهند و در این ارتباط به راه اندازی مراکز معاینه فنی وسایل نقلیه سنگین در مناطق مختلف استان اقدام کنند.

از سال های گذشته توجه به راه اندازی این مراکز معاینه فنی با هدف جلوگیری از بروز تصادفات و تلفات ناشی از آن در جاده های استان در دستور کار این اداره کل قرار گرفت بطوریکه در حال حاضر 6 واحد از این مراکز در مناطق مختلف آذربایجان غربی توسط بخش خصوصی و حمایت های مجموعه راهداری و حمل و نقل جاده ای استان، به بهره برداری رسیده است و در حال حاضر نیز آذربایجان غربی در رتبه های برتر کشور در این زمینه قرار دارد.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی در این ارتباط عنوان کرد: با توجه به خسارات مالی و معنویی که در صورت بروز سوانح رانندگی بر جامعه تحمیل می شود می توان ادعا کرد که تلاش برای جلوگیری از وقوع این حوادث از طریق راه اندازی مراکز معاینه فنی خودرو تا چه اندازه می تواند در جلوگیری از اتلاف سرمایه ملی و حفظ منابع انسانی بعنوان یکی از مهمترین محورهای توسعه پایدار تاثیرگذار باشد و آذربایجان غربی با دارا بودن 6 واحد و توزیع متوازن آن در بخش های شمالی، جنوبی و مرکزی استان یکی از استان های پیشرو در این زمینه محسوب می شود.

ارسلان شکری با اشاره پیامدهای کاهش تلفات ناشی از تصادفات جاده ای ادامه داد: با توجه به اینکه اغلب فوتی های ناشی از تصادفات جاده ای را گروههای سنی 25 تا 40 سال تشکیل می دهد و مرگ این افراد نه تنها خانواده را با زیان های مالی و اقتصادی جبران ناپذير روبرو می کند بلکه اثرات اجتماعی به مراتب ناگوارتری از جمله از هم پاشيدگی کانون خانواده، بروز انواع ناراحتی های روحی - روانی و مشکلات مرتبط با بزهکاری و اعتياد را در پی دارد که تلاش در جلوگیری از بروز این تصادفات خدمتی ارزنده و قابل تقدیر به شمار می رود.

رئیس اداره ایمنی و ترفیک اداره کل راهداری و حمل و نقل و جاده ای آذربایجان غربی با بیان اینکه سال گذشته نزدیک به 50 هزار دستگاه وسایل نقلیه سنگین در مراکز معانیه فنی استان مورد معاینه قرار گرفتند، اضافه می کند: از وسایل نقلیه مراجعه شده به این مراکز به طور متوسط 10 درصد دارای نقص فنی بوده و در معاینات رد می شوند در حالیکه این سهم در کشور بیشتر است.

چنین عملکردی نشان از دقت و تلاش مراکز معاینه فنی استان و نیز کنترل و نظارت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی در جهت بهبود وضعیت وسایل نقلیه برون شهری استان و درنتیجه افزایش ایمنی سفرهای جاده ای است و سیاست های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در جهت ایجاد سامانه های برخط نظارتی در جهت جلوگیری از هرنوع تخلف و خطای انسانی در روند کنترل های فنی در این بخش تاثیربسزایی داشته اشت.

فروغ فاریابی با بیان اینکه با شروع فعالیت مراکز معاینه فنی در آذربایجان غربی نقایص فنی وسایل نقلیه سنگین در استان بویژه نقایص فنی غیر قابل تشخیص در معاینات بصری کاهش قابل ملاحظه ای داشته است، خاطرنشان کرد: اهمیت معاینه فنی در کاهش تصادفات و جلوگیری از به سوگ نشستن خانواده ها در اثر فوت عزیزانشان در تصادفات جاده ای غیرقابل کتمان است.

وی در خصوص تست های انجام شده در مراکز عنوان کرد: تست ترمزها، سیستم روشنایی، آلاینده ها، لاستیک ها و لقی جلوبندی از جمله تست های انجام شده در مراکز معاینه فنی خودرو را شامل می شود که رفع این نقایص در فراهم کردن سفری سالم بسیار مثمرثمر خواهد بود.

از طرفی در بحث کنترل آلایندگی ها نباید از تاثیر گسترده معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا از طریق کاهش مصرف سوخت که صرفه جویی اقتصادی در سفرها را نیز بدنبال دارد، غفلت کرد چراکه بنا بر اذعان مسئولان امر پس از انجام معاینه فنی به طور متوسط 10 تا 20 درصد از آلاینده های هر خودرو کاسته می شود که این موضوع بر اهمیت وجود مراکز معاینه فنی خودرو می افزاید.

حال پسر آقا رحیم که پس از مرگ پدر سکان کامیون وی را به دست گرفته و برای گذران زندگی خود و خانواده اش پیشه پدر را عهده دار شده است، شاید همچنان داغدار عزیز از دست رفته خود باشد اما امروز به خوبی می داند که برای جلوگیری از تکرار این تجربه تلخ در زندگی او و صدها آقا رحیم دیگر، برنامه ها، اندیشه ها و تلاش مجموعه راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی برای فراهم کردن شرایط و امکاناتی جهت داشتن سفری مطمئن و آسوده خاطر متمرکز شده است تا دیگر خانواده ای چشم انتظار همیشگی برای عزیز در سفر خود نباشد.

 ​مشخصات:
نظرات: *