پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیگزارش/​کارکرد مديران فني با حساسیت ویژه ای کنترل می شود

تاریخ انتشار: 1396/07/18

داشتن سفري ايمن و مطمئن وابسته به بسياري از شاخصه ها از جمله عوامل فني دارد، براي رعايت اين مولفه مهم مديران فني در شركتهای حمل و نقل و موسسات مسافربري بكار گرفته مي شود تا قبل از آغاز سفر وسايل نقليه مسافربري عمومي وضعيت فني و ايمني آن ها را چك كند اما گاهی اين مديران بيشتر از آنكه نقش تضمين كنندگي جان مسافران را ايفا كنند به فردي ممهور كننده چك ليست ايمني ناوگان مسافربري تبديل می شوند.

مديركل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربايجان غربي با بيان اينكه مجموعه فعالان بخش مسافربري بايد متوليان ايمني در جاده ها باشند،‌ گفت: ما جز 10 كشور پرتلفات جهان هستيم که عوامل مختلف سخت افزاری و نرم افزاری در این موضوع دخیل هستند.

عبدالحسین علی اکبری يادآور شد: گاهي با برخي كارهاي کوچک و ساده كه نياز به وقت زیادي ندارد همچون بازرسي و بررسي شرايط فني خودرو مي توان از فجايع بزرگي كه نه تنها يك خانواده بلكه كل جامعه را با خود درگير مي كند، ‌جلوگيري كرد.

وی نقش مدیران فنی را در افزایش ضریب ایمنی و کاهش میزان سوانح ضروری دانسته و عنوان کرد: این مدیران و موسسات حمل و نقل موظف هستند هنگامی که صورت وضعیت را امضاء می کنند وسیله نقلیه را به دقت کنترل کنند چرا که در صورت بروز تصادف بر اثر نقص فنی خودرو، مدیر فنی نیز مقصر شناخته می شود و در این خصوص اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای نسبت به برگزاری دوره های بازآموزی در ادوار مختلف و همچنین بازرسی از نحوه عملکرد مدیران فنی اقدام می کند.

وی تاکید کرد: نقش مدیران فنی شرکت های حمل و نقل در افزایش ایمنی ناوگان بسیار قابل توجه است که باید حس مسئولیت پذیری و نظارت مدیران فنی شرکت های حمل و نقل کالا و مسافر استان بیش از پیش ارتقا یابد چراکه بی توجهی به موارد فنی و ایمنی ناوگان قبل از سفر از جمله سیستم ایمنی، ترمز، فرمان، لاستیک ها، برف پاک کن، کپسول آتش نشانی شارژ شده و مثلث های شب رنگ در خودروها، می تواند صدمات جبران ناپذیری را وارد کند.

وی ارتقای سهم حمل و نقل عمومی در جابه جایی مسافران را در کاهش سوانح، تصادفات و تلفات جاده ای بسیار موثر دانست و گفت: افزایش سهم حمل و نقل عمومی در جابه جایی ها به معنای افزایش حضور رانندگان حرفه ای و با تجربه و آموزش دیده در جاده ها است برایند رفتار رانندگان حرفه ای نیز به نوعی باعث افزایش ضریب ایمنی و حمل و نقل جاده ای می گردد، مدیران فنی شرکت ها نیز به عنوان افرادی که صلاحیت وسایل نقلیه عمومی را جهت جابه جایی مسافر تایید می کنند با افزایش دقت در بازرسی خودرو قبل از اعزام به سفر نقش حیاتی در این خصوص ایفا می کنند.

وی به بازدیدهای محسوس و نامحسوس توسط نمایندگان این اداره کل و پلیس راه بر مدیران فنی شرکت ها اشاره کرد و گفت: در صورت مشاهده عدم حضور مدیر فنی در حین صدور صورت وضعیت، مهمور و امضا نمودن فرم خام چک لیست کنترل اجزای فنی وسیله نقلیه و واگذاری آن به متصدیان صدور صورت وضعیت، واگذاری مهر مدیر فنی به سایر افراد، تایید کتبی سلامت فنی وسیله نقلیه توسط مدیر فنی بدون احراز شرایط و یا بدون بازدید آن و مواردی از این قبیل در کمیسون تخلفات بررسی و با افراد و شرکت های خاطی به شدت برخورد می گردد.

رئيس اداره ايمني و ترافيك اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربايجان غربی نیز اظهار كرد: حساسيت لازم بايد در مديران شركت ها از نحوه عملكرد مديران فني باشد تا از سوانح جاده اي و دامن زدن بر شدت تصادفات کاسته شود.

«فروغ فاريابي» با بيان اينكه وجود واقعي مدير فني در تضمين ايمني سفر براي اتوبوس هاي مسافري بسيار ضروري است، ‌اضافه كرد: وقتي مي گوييم واقعي يعني اينكه نقش اصلي خود را در كنترل مشاخصات فني ناوگان ايفا كند،‌ مانع از حركت وسایل نقلیه  ناامن به سمت مقصد شود و با بازرسي واقعي اقدام به ممهور نمودن كارت فني وسيله نقليه كند و هرگونه کوتاهی در انجام هریک از این ماموریت ها با برخورد کارشناسان این اداره مواجه خواهد شد.

وي اظهار كرد: يكي از اصلي ترين عوامل تشديد تصادفاتي از اين قبيل وجود نقص فني است كه در كنار ديگر عوامل موجب مي شود تا تصادفاتي كه مي توانست به صورت خسارتي باشد به فوت ده ها نفر از هموطنانمان منجر شود.

فاريابي حساس نبودن مديران فني به اهميت كارشان را مرتبط با بي توجهي شركت هاي مسافربري به اين موضوع دانست و اظهار كرد: شركت هاي مسافربري بايد به جايگاه و شان واقعي خود در قبال جان مسافرانشان توجه كنند و در اين زمينه حس مسئوليت داشته باشند.

وي يادآور شد: هر بنگاه اقتصادي در مقابل مشتريانش مسئول است و محصول شركت هاي مسافري نيز خدماتشان است.

رئيس اداره ايمني و ترافيك اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربايجان غربي از تغيير شرايط بكارگيري مديران فني خبر داد و گفت: افزايش سطح سواد مديران فني از دارا بودن سواد خواندن و نوشتن به داشتن مدرك ديپلم، ممنوعيت كنترل بيش از 40 دستگاه وسيله نقليه سنگين و 80 دستگاه وسيله نقليه سواري در روز توسط مديران از جمله تغيير شرايط است.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر چگونگي برخورد با مديران فني متخلف گفت: طرف ما شركت هاي مسافربري است و مسئوليت هرتخلفي بر عهده مديران شركت ها است كه تكرار تخلف تعطيلي شركت را در پي دارد.​مشخصات:
نظرات: *