پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیگزارش/تردد در جاده های آذربایجان غربی امن تر می شود

تاریخ انتشار: 1396/03/08

با تجهیز جاده های آذربایجان غربی به سیستم های هوشمند حمل و نقلی ، تردد در این محورها امن تر می شود.

آذربایجان غربی بدلیل داشتن 5 مرز زمینی و انحصار مرزهای کشور ترکیه در این استان بعنوان یکی از پرترددین مناطق ایران به شمار می رود، با بررسی نحوه تردد وسایل نقلیه در جاده های این استان توسط دوربین های نظارت تصویری و دستگاه های تردد شمار شاهد ترددهای پر تخلف رانندگان هستیم که این امر هموطنان در حال سفر از این استان را در معرض سوانح خطرناک قرار داده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی در این ارتباط با بیان اینکه بیش از 30 درصد از ترددهای وسایل نقلیه در استان دارای تخلفات سرعت و سبقت غیرمجاز هستند، گفت: در آذربایجان غربی 12 هزار كيلومتر راه شامل 300 كيلومتر بزرگراه ،700 كيلومتر انواع راه اصلي و 2000 كيلومتر انواع راه فرعي و حدود 7800 كيلومتر راه روستايي وجود دارد که نظارت آنلاین بر روند تردد در این محورها سخت و غیرممکن به نظر می رسد اما می توان با بهره مندی از سیستم های هوشمند جاده ای زمینه ساز چنین نظارت های برخطی را فراهم کرد.

عبدالحسین علی اکبری یادآور شد: در کنار برنامه های نرم افزاری برای بالا بردن فرهنگ رانندگی ایمن در بین رانندگان بهره مندی از سیستم های سخت افزاری در این ارتباط بسیار ضروری است که برنامه های خوبی از سوی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای در این خصوص آغاز شده است.

وی با ابراز تاسف از وقوع تصادفات منجر به فوت در جاده های آذربایجان غربی اظهار کرد: در وقوع این سوانح عوامل بسیاری دخیل هستند اما در این بین نقش انسان غیرقابل انکار است و برای اصلاح رفتارهای انسانی عامل بروز سوانح رانندگی باید اقدامات فرهنگی و نرمز افزاری در سطح وسیعی انجام شود.

این مقام مسئول در خصوص اقدامات 3 سال گذشته برای هوشمند سازی سیستم حمل و نقلی استان اعلام کرد: افزایش دستگاه های تردد شمار از  28 دستگاه به  64 دستگاه در محورهای ارتباطی آذربایجان غربی جهت جمع آوري اطلاعات لحظه اي و واقعی مربوط به تردد وسايل نقليه یکی از اقدامات این مرکز در طول 3 سال گذشته را شامل می شود، همچنین در این مدت 32 دستگاه دوربین نظارتی هم برروی دکل های BTS مخابراتی نصب و راه اندازی شده است که اطلاعات موجود در محورهای مورد نظر را به صورت تصویری به مرکز مدیریت راههای استان ارسال می کند.

علی اکبری از نصب دوربین های ثبت تخلف جاده ای در محورهای آذربایجان غربی بعنوان مهمترین برنامه کاهش تخلفات و سوانح خبر داد و گفت: عملیات نصب دوربین های ثبت تخلف جاده ای در استان از سال گذشته و در قالب طرح و اعتبارات ملی آغاز شده و در حال حاضر نیز از 100 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

عبدالحسین علی اکبری ادامه داد: محورهای ارومیه تبریز، ارومیه سرو، ارومیه سلماس، ارومیه مهاباد، ایواوغلی- بازرگان، ایواوغلی مرند، خوی ایواوغلی، سلماس تسوج، سلماس خوی، میاندوآب بوکان و میاندوآب مهاباد به دوربین های ثبت تخلف مجهز شده اند که به زودی با اتمام عمیات برق رسانی آغاز به کار خواهند کرد.

وی با بیان اینکه سرعت و سبقت غیر مجاز بیشترین تخلفات خودروهای متردد در جاده های آذربایجان غربی است، اضافه کرد: این تخلفات از اصلی ترین عوامل بروز سوانح محسوب می شوند که امیدواریم با آغاز بکار دوربین های ثبت تخلف شاهد کاهش آن باشیم.

علی اکبری یادآور شد: این دوربین ها هم ثبت تخلف لحظه ای دارند و هم متوسط سرعت را اندازه گیری می کنند و در صورت بروز تخلفات از مرکز پلیس راه کشور نسبت به صدور برگه جریمه و ارسال درب منازل رانندگان اقدام می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اهمیت بهره مندی از سیستم های هوشمند جاده ای تصریح کرد: امروزه با افزایش تعداد وسایل نقلیه و میل به سفر در بین مردم نمی توان رفت و آمدها را به صورت دستی و سنتی کنترل کرد بعبارتی باید گفت مدیریت سوانح رانندگی نیازمند تجهیز به سیستم های هوشمند جاده ای است که در این ارتباط برنامه های سازنده ای از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اجرا و در دست اقدام است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی افزود: دوربین های ثبت تخلف جاده ای اثر بازدارندگی بالایی دارند و نمونه های موفق آن در محورهای درون شهری را می توان نام برد که منجر به کاهش تخلفات و سوانح شده است و امیدواریم این اثر در ترددهای جاده ای با تغییرات قابل توجهی را شاهد باشیم.

رئیس پلیس راه آذربایجان غربی در اینخصوص با تقدیر از اقدامات ایمنی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و مجموع دستگاه های مسئول در این زمینه گفت: تغییر و کنترل رفتار رانندگان برای جلوگیری از بروز سوانح بسیار ضروری است و خوشبختانه سازمان راهداری در این ارتباط اقدامات مناسبی را انجام داده است.

سرعنگ علی فرمانی ادامه داد: اصلی ترین هدف از اجرای طرح نصب سیستم های ثبت تخلف جاده ای تامین امنیت مسافران و حفظ جان آنان است که امیدواریم این مهم در آینده نزدیک عملیاتی شود.

وی با اشاره به نصب سیستم های توزین در حال حرکت در سال های گذشته توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای بعنوان یکی از ابزارهای مهم در کنترل ترافیک و تصادفات جاده ای افزود: با نصب این دوربین های کنترل ترددهای جاده ای تسهیل و سفرها ایمن تر می شود​


مشخصات:
نظرات: *