پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی​مشارکت همگانی تنها راهکار کاهش سوانح رانندگی است

تاریخ انتشار: 1396/02/07

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی مشارکت همگانی و مردمی را تنها راهکار کاهش سوانح رانندگی است.

بهزاد برقی در جلسه هم اندیشی که به مناسبت روز ملی ایمنی حمل و نقل و با حضور جانشین پلیس راه، رئيس اداره ايمني و ترافيك اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و روسای تشکل های صنفی حمل و نقل جاده ای استان برگزار شد با تاکید بر اهمیت نام گذاری 7 اردیبهشت به نام روز ملی ایمنی حمل و نقل کالا که به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به شورای فرهنگ عمومی کشور انجام شده است، گفت:  ایمنی از عوامل مهم و تاثیرگذار در حمل و نقل است که از یک طرف موجب ارتقا ایمنی شبکه حمل و نقلی کشور و افزایش اعتماد عمومی به این بخش شده و از طرفی نیز باعث توسعه اقتصادی می شود.

برقی با اشاره به آمار تلفات جاده ای طی سال گذشته افزود: کاهش سوانح رانندگی جزء با مشارکت همگانی امکان پذیر نخواهد بود و

تمامی کاربران جاده اعم از ناوگان عمومی و سایر اشخاص  باید همگی در بحث فرهنگ سازی و نهادینه کردن فرهنگ ایمنی در جاده وظیفه خود را به خوبی ایفا کنند.

رئيس اداره ايمني و ترافيك اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی، ایمنی در حمل و نقل را موضوعی فرابخشی دانست و یادآور شد: وزارت راه و شهرسازی بعنوان متولی اصلی حمل و نقل در ایران از نظر سخت افزاری به شمار می رود اما موضوع ایمنی یک مسئله اجتماعی  بطوریکه از عامل انسانی بعنوان مهمترین و تاثیرگذارترین عامل در ایمنی حمل و نقل یاد می شود بطوریکه دارای سهم 70 درصدی است.

فروغ فاریابی از کاهش یک درصدی کاربران ناوگان عمومی در آمار تلفات جاده ای استان خبر داد و اظهار کرد: کابران ناوگان عمومی کمترین سهم را در آمار تلفات جاده ای استان برخوردار است که نشان از توفیق ناوگان حمل و نقل عمومی در افزایش ایمنی ترددهای جاده ای استان دارد.

وی عنوان کرد: اعمال قانون و جریمه ها در ایجاد ایمنی حمل و نقل جاده ای تاثیرگذار است اما برابر آن چیزی که به جریمه ها افزوده می شود، نمی تواند تصادف های جاده ای را کاهش دهد بعبارتی نتیجه بخش بودن اقدامات ایمنی نیازمند جلب مشارکت های مردم است که باید دولت در این ارتباط امنیت را در جامعه به عنوان مبحثی اساسی مطرح سازد تا مردم به سمت آن هدایت شوند.

رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی ادامه داد: سازمان های مردم نهاد در ایجاد فرهنگ مشارکت مردم در خصوص موضعات ایمنی حمل و نقل نقش غیرقابل انکاری است و باید به این نهادها اجازه داد تا در حوزه ایمنی فعالیت کنند.

جانشین پلیس راه آذربایجان غربی نیز در ارتباط با کیفیت ساختاری نظام حمل و نقل در کشور اظهار کرد: شبکه و ساختارهای ایمنی حمل و نقل در ایران از جایگاه بالایی برخوردار است، از جاده ها و دیگر امکانات حمل و نقل به خوبی نگه داری می شود و در وضعیت مناسبی قرار دارد اما عامل انسانی نتوانسته است وظیفه خود را در حمل و نقل به خوبی ایفا کند.

سرهنگ حسین زاده گفت: آن چیزی که در جاده ها و خیابان ها به عنوان رفتار فرهنگی مشاهده می شود با متوسط شاخص های توسعه انسانی در کشور برابر و هماهنگ نیست زیرا ایران به لحاظ شاخصه های توسعه انسانی در شرایط مطلوبی به سر می برد، بنابراین مهمترین عامل را باید عامل انسانی دانست که می تواند در تمام جنبه های حمل و نقل از هزینه تا امنیت تاثیرگذار باشد

 

 ​مشخصات:
نظرات: *