پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی در اولین جلسه کارگروه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده


آذربایجان غربی از وضعیت مطلوبی در نوسازی ناوگان جاده ای برخوردار است

تاریخ انتشار: 1395/12/03

 معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی از رده خارج کردن خودروهای فرسوده استان در اسروع وقت را خواستار و روند نوسازی ناوگان جاده ای  را مطلوب ارزیابی کرد.

محمدتقی کهوریان در اولین جلسه کارگروه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده که با حضور رئیس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت كشور، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای و جمعی دیگر از مدیران استانی آذربایجان غربی تشکیل شد، گفت: آذربایجان غربی در خصوص نوسازی ناوگان جاده ای ای از وضعیت مطلوبی برخوردار است و تنها ناوگان مینی بوس میانگین سن بالای دارند که این امر یک معضل کشوری است و باید در اسرع وق ت نسبت به بهبود شرایط ناوگان مینی بوس و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده شخصی و سواری چاره اندیشی شود.

وی با بیان اینکه تلاش برای از رده خارج کردن خودروسهای فرسوده نتایج مثبت بسیاری بر روند فعالیت و زندگی هر منطقه خواهد داشت، ادامه داد: این کار به صورت ملی کلید خورده است و رسیدن به نتایج مطلوب در این زمینه نیازمند تعامل و هماهنگی کامل دستگاه های مسئول است.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور نیز در این جلسه اظهار کرد: جلوگیری از افزایش آلودگی هوا از مهمترین دلایل اجرای طرح از رده خارج کردن خودروهای فرسوده است چراکه دلیل اصلی ناسالم بودن هوای پیرامون مربوط به وسایل نقلیه است و از رده حارج کردن آن ها نازمند ایجاد یک اراده کشوری است.

مهدی نیکدار گفت: در حال حاضر بسیاری از خودروهای فرسوده در هر 60 کیلومتر 100 لیتر مصرف سوخت دارند درحالیکه خدروهای جدید نصف این میزان را مصرف می کنند و بهره گیری از آن می تواند در جلوگیری از آلودگی هوا و اتلاف هزینه تاثیربسزایی داشته باشد.

وی با تاکید بر نظارت جدی بر نحوه فعالیت مراکز اسقاط خودرو یادآور شد: در حاضر سن فرسودگی برای ناوگان سواری 20 سال تعیین شده است که در تلاش هستیم این سن کاهش یابد و خودروهای متردد در شهرها و جاده ها جوانتر شوند تا بتوان برای جلوگیری از آلودگی هوا مثمرثمر باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: یک میلیون و 200 هزار خودروی فرسوده در کشور شناسایی شده است که باید اسقاط شوند اما نیازی به ایجاد مراکز جدید نیست و مراکز موجود ظرفیت لازم برای اسقاط این خودروها را دارد و باید از ارائه مجوز فعالیت مراکز جدید خودداری شود.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور ادامه داد: براساس بررسی های انجام شده تا سال 98 در مجموع 47 هزار خودرو در آذربایجان غربی فرسوده خواهند شد و با توجه به فعالیت 16 مرکز اسقاط ظرفیت لازم برای اسقاط این تعداد وجود دارد و نباید با افزایش تعداد مراکز اسقاط فعالیت بخش را از اسقاط خودرو به سمت اوراق هدایت کرد.

در ادامه این جلسه اعضای کارگروه استانی از رده خارج کردن خودروهای فرسوده درخصوص راهکارهای نوسازی خودروهای عمومی و شخصی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست با منشأ وسایل نقلیه به بحث و تبادل نظر پرداختند.​مشخصات:
نظرات: *