پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی​راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی در مسیر توسعه و آبادانی

تاریخ انتشار: 1395/10/01

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی از قرارگیری این بخش در مسیر توسعه و آبادانی خبر داد و گفت: زیرساخت های لازم در این بخش در حال توسعه و تکمیل است.

عبدالحسین علی اکبری در نشست مطبوعاتی که به مناسبت هفته راهداری و حمل و نقل جاده ای برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: امسال معاونت راهداری اداره کل راه و شهرسازی به مجموعه حمل و نقل پیوست و این امر موجب افزایش رسالت های این اداره کل شده است که با توجه به هم راستا بودن خدمات می تواند منشأ اتفاقات خوبی در آینده باشد.

وی با اشاره به عملکرد 8 ماه اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اظهار کرد:  در 8 ماهه اول سال جاری، بیش از 7 میلیون تن انواع محمولات در قالب 560 هزار سفر از مبدا اين استان به ساير نقاط کشور حمل شد که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل در تناژ محصولات حمل شده رشد 5/11 درصدی را شاهد هستیم.

علی اکبری سیمان، چغندر قند و سنگ سنگبری را سه محصول عمده حمل شده توسط ناوگان حمل و نقل جاده ای استان در 8 ماه گذشته عنوان کرد و افزود: تعداد کامیون های نوسازی شده در سال جاری 370 دستگاه است که از رشدی معادل 5/7 درصدی در مقایسه با سال قبل حکایت دارد.

وی با اشاره به فعالیت نزدیک به 3600 دستگاه انواع وسایل نقلیه در بخش حمل و نقل جاده ای مسافر استان گفت: متوسط عمر ناوگان اتوبوس استان 9/8 سال که در مقایسه با ناوگان کشوری یک سال جوان تر است و در خصوص ناوگان مینی بوس و سواری نیز این عدد به ترتیب 39/10 و 52/24 است.

این مقام مسئول افزایش سطح خدمات به مسافرین ارائه اینترنت رایگان در تعدادی از ناوگان عمومی اتوبوسی در داخل و خارج استان، افزایش سرویسهای vip در مسیرهای زیر 300 کیلومتر، افزایش تعداد اتوبوسهای ویژه و گسترش خدمات فروش اینترنتی و خارج از پایانه بلیط شرکتها و موسسات مسافربری و تعمیم آن به سایر شهرستانها را از جمله مهمترین اولویت های کاری این اداره کل به شمار می رود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی در خصوص بخش حمل و نقل روستایی عنوان کرد:  در عرصه توسعه حمل و نقل روستائي كليه شاخصها در استان در اين بخش به صورت صعودي و مثبت است و در بیشتر شاخصها جزء استانهایی هستیم که بهترین عملکرد را در کشور داشته است بطوریکه با 3545 نفر راننده شناسایی شده، 842 مسیر و2293 دستگاه زیر 10سال و 1252وسیله بالای 10 سال ساماندهی شده، در رتبه های نخست کشوری در این خصوص قرار داریم.

وی با اشاره به موقعیت ویژه بین المللی و ترانزیتی آذربایجان غربی گفت: 5 مرز رسمی زمینی معادل 23 درصد از کل مرزهای زمینی کشور در آذربایجان غربی قرار دارد و این امر نشان از اهمیت ویژه این استان در مبادلات بین المللی است.

علی اکبری یادآور شد: پایانه مرزی بازرگان مهمترین گذرگاه زمینی کشور با ترکیه است و همواره در رتبه های نخست در زمینه واردات، صادرات و تردد مسافر قرار دارد.

وی از افزایش 13 درصدی تلفات ناشی از سوانح رانندگی در 6 ماهه گذشته از سال جاری خبر داد و گفت: در 8 ماه گذشته از سال جاری تعداد 31 هزار و 373 دستگاه وسایل نقلیه سنگین موفق به قبولی در تست های فنی مراکز معاینه فنی و 1128دستگاه نیز از این تست ها رد شدند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های آذربایجان غربی از جانمایی 48 دستگاه دوربین ثبت تخلف سرعت در محورهای مواصلاتی استان خبر داد و گفت: به زودی عملیات نصب این دوربین ها آغاز خواهد شد و این امر با توجه به اینکه 30 درصد از ترددکنندگان محورهای ارتباطی آذربایجان متخلف قوانین ترافیکی هستند، می تواند در کاهش تخلف و خطرات احتمالی ناشی از آن تاثیربسزایی داشته باشد.

وی اضافه کرد: با توجه به اهميت و نقش مجتمع هاي خدماتي رفاهي و تيرپاركها به عنوان يكي از زير ساختهاي توسعه صنعت حمل ونقل، در هشت ماهه گذشته به تناسب نیاز و پتانسیل محورهای مواصلاتی و ترانزیتی استان، 6 فقره موافقت اصولي صادر و برای 6 درخواست دیگر تشکیل پرونده شد که پیش بینی میشود تا پایان سال 12 فقره موافقت اصولی صادر شود.

این مقام مسئول با اشاره به شروع به ساخت مجتمع های خدماتی رفاهی افزود: در سال جاری عملیات ساخت  شش باب  مجتمع خدماتی رفاهی آغاز و در حال حاضر 18 باب مجتمع خدماتی رفاهی در محورهای شریانی و ترانزیتی استان با نظارت این اداره کل و با سرمایه گذاری بخش خصوصی با میانگین پیشرفت فیزیکی 40 درصد در حال ساخت است و تا کنون 17 باب مجتمع خدماتی رفاهی و تیرپارک در استان به بهره برداری رسیده و در حال خدمات رسانی به مسافرین است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی ادامه داد: طول محورهای ارتباطی این استان حدود 12 هزار كيلومتر شامل 300 كيلومتر بزرگراه ،700 كيلومتر انواع راه اصلي و 2000 كيلومتر انواع راه فرعي و حدود 7800 كيلومتر راه روستايي وحدود 18 هزار كيلومتر راه هم سنگ و 1500 كيلومتر راه مرزي است که این اداره کل نیز با 410 دستگاه سنگين و و نيمه سنگين و سواري در  67 باب راهدارخانه ثابت و 23 باب راهدارخانه سيار واجاره اي به همراه 67اکیپ عملیاتی راهداری و 17 مورد اكيپ گشت سيار راهداري در 18 گردنه مهم و بين شبكه هاي اصلي و 71 گردنه روستايي نسبت به عملیات راهداري زمستاني اقدام مي کند.

وی از اجرای روکش آسفالت در بیش از 181 كيلومتر از راههای اصلی، فرعی  و روستایی آذربایجان غربی در هشت ماهه گذشته از سال جاری خبر داد و گفت: رفع نقطه فاقد ديد مطلوب به تعداد 39 نقطه، عمليات برف روبي به میزان بیش از 375 هزار مترمكعب، ساماندهی مبادی ورودی و خروجی پاسگاه پلیس راه به تعداد 21 مورد، تعمیر و مرمت 10 دستگاه پل در سطح کل استان، ساماندهي احداث كنارگذرپلهاي بزرگ 13 مورد در سطح كل استان، رفع نقاط مستعد تصادف به تعداد 40 مورد در سطح کل استان با اقدامات زود بازده و آشکار سازی و آرام سازی، نصب گاردریل بطول  5 کیلومتر در سطح کل استان و خط کشی راههای اصلی و فرعی و روستایی بطول  1425 کیلومتر تنها بخشی از اقدامات حوزه راهداری در سال جاری به شمار می رود.

علی اکبری با اشاره به عملیات عمرانی در حال اجرا در پایانه های مرزی آذربایجان غربی عنوان کرد: در پایانه مرزی بازرگان شاهد آغاز عملیات عمرانی مرحله دوم محوطه سازی و کارهای باقیمانده با اعتباری بالغ بر 157 میلیارد ریال هستیم که هم اکنون از پیشرفت فیزیکی 45 درصدی برخوردار است.

وی با بیان اینکه مرحله نخست طرح جامع پایانه مرزی پلدشت با اعتباری بالغ بر 250 میلیارد در سال جاری به بهره برداری رسید، گفت: عملیات مرحله دوم طرح جامع این پایانه مرزی نیز با اعتباری بالغ بر 77 میلیارد ریال تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی همچنین از اتمام مطالعات طرح جامع پایانه مرزی رازی با موضوع ساخت ساختمان تجاری، ساختمان مسافری، ساختمان های جانبی و محوطه سازی ایست اجباری و اختیاری خبر داد و افزود: عملیات احداث سالن مسافری جدید و محوطه سازی اطراف آن با کلیه زیر ساختهای مربوطه و ایجاد کریدور مسافری در نقطه صفر مرزی نیز در پایانه مرزی سرو آغاز و تا 25 ماه آینده آماده بهره برداری خواهد شد.

 ​مشخصات:
نظرات: *