پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

با حضور استاندار آذربایجان غربی


​سالن مسافری پایانه مرزی سرو کلنگ زنی شد

تاریخ انتشار: 1395/09/18

سالن مسافری پایانه مرزی سرو با حضور استاندار آذربایجان غربی، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران استانی و محلی کلنگ زنی شد.

طرح ساخت سالن مسافری پایانه مرزی سرو در مساحتی معادل 9700 مترمربع آغاز شد که 4600 مترمربع مربع مساحت زیربنا  شامل ساختمان دو طبقه است و مابقی نیز به محوطه و تاسیسات زیربنایی اختصاص خواهد یافت.

مبلغ اختصاصی برای ساخت سالن مسافری پایانه مرزی سرو 12 میلیارد تومان است که براساس برنامه ریزی های انجام شده باید تا 25 ماه آینده ساخته و تحویل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای شود.

استاندار آذربایجان غربی در مراسم کلنگ زنی این پایانه مرزی با اشاره به تعیین سقف 30 میلیارد دلاری مبادلات تجاری بین دو کشور ترکیه و ایران گفت: آذربایجان غربی تنها استان دارای مرز زمینی با ترکیه در کشور به شمار می رود که با توجه به این توافق بین روسای جمهور دو کشور می توان از طریق ایجاد زیرساخت های لازم سهم آذربایجان غربی را از این توافق افزایش وز مینه توسعه و رشد اقتصادی آن را فراهم کرد.

قربانعلی سعادت ادامه داد: طرح تبدیل مرز سرو به منطقه ویژه اقتصادی در دستور کار قرار دارد که در صورت تصویب آن امکان حضور سرمایه گذاران دو کشور در این منطقه فر اهم خواهد شد که این امر می تواند در اشتغال زایی، رونق مرز و زدودن محرومیت از چهره منطظقه تاثیربسزایی داشته باشد.

هادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر اهمیت مرز سرو و ظرفیت های بالفغل آن در توسعه آذربایجان غربی اظهار کرد: امیدواریم با تکمیل زیرساخت های موجود در این مرز و توجه مدیران دستگاه های مرتبط در رونق مرزها امکان اتصال مرز سرو به مرسین فراهم شود که در این صورت این مسیر تبدیل به شاهراه مستقیم جهت دسترسی سریع ناوگان های ترانزیتی و حمل و نقل بین المللی به به بندر مرسین خواهد شد.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های آذربایجان غربی نیز در این مراسم عنوان کرد: 5 مرز از23 مرز زمینی کشور در آذربایجان غربی قرار دارد که نشان از سهم 23 درصدی این استان از نظر دارا بودن تعداد مرزهای زمینی فعال در کشور است.

عبدالحسین علی اکبری با اشاره به اهمیت پایانه مرزی بازرگان در توسعه مبادلات تجاری منطقه یادآور شد: این مرز در رتبه های نخست واردات و صادرات کشور قرار دارد و یکی از مهمترین دلایل آن تکمیل و توسعه زیرساخت ها در آن است.

وی با بیان اینکه تکمیل زیرساخت ها و کیفی سازی خدمات در پایانه های مرزی یکی از سیاست های اصلی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به شمار می رود، اضافه کرد: بجز طرح ساخت سالن مسافری پایانه مرزی طرح جامع ساخت پایانه مرزی رازی نیز با پیش بینی اعتباری افزون بر 50 میلیارد که به زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد، طرح توسعه ای پایانه مرزی تمرچین با در نظر گرفتن 5/11 میلیارد ریال اعتبار و تکمیل طرح جامع پایانه مرزی پلدشت با 7/7 میلیارد تومان اعتبار در دست اقدام است و بهره برداری از آن ها در آینده نزدیک تحولات چشمگیری را در روند مبادلات بین المللی از طریق این مرزهای زمینی موجب خواهد شد.​ مشخصات:
نظرات: *