پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

در مراسم بهره برداری از طرح جامع پایانه مرزی پلدشت


افتتاح طرح جامع پايانه مرزي پلدشت زمینه ساز توسعه روابط دو کشور

تاریخ انتشار: 1395/02/15

طرح جامع پايانه مرزي پلدشت در استان آذربايجان غربي با حضور معاون وزير راه و شهرسازي ، استاندار و مقامات محلي استان آذربايجان غربي همچنين مقامات و مسئولين جمهوري خود مختار نخجوان  جمهوري تركيه ، سفير ايران در كشور آذربايجان  در آستانه عيد مبعث افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت .

مهندس داود كشاورزيان معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس اين سازمان با اشاره به علاقمندي كه در ماههاي اخير پس از توافقات ١+٥ از سوي كشورهاي مختلف به ويژه اروپائيان وجود دارد، اظهار کرد: سياست كلي جمهوري اسلامي ايران توسعه روابط با كشورها بالاخص كشورهاي همسايه مي باشد .

معاون وزير راه و شهرسازي وجود مشتركات متعدد بين دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان و همينطور جمهوري نخجوان را بسيار ارزشمند برشمرد و افزود : سفر رئيس جمهور محترم آذربايجان به ايران و برنامه سفر پيش روي رئيس جمهور محترم كشورمان به آذربايجان نشان از اراده و علاقمندي دو دولت و دو ملت به توسعه روابط است .

مهندس كشاورزيان لغو رواديد از سوي جمهوري اسلامي ايران براي سفر مردم آذربايجان را نيز در راستاي برنامه هاي توسعه اي كشور ياد كرد و گفت : طرح تكميل راه آهن قزوين - رشت و تكميل مسير ريلي تهران - آستارا در دست انجام است و اميدواريم كه اين مسير در آذربايجان نيز تكميل گردد .

وي اعمال برخي معافيت ها براي تعداد ٥ هزار دستگاه كاميون آذربايجان  و ايران در طول سال را در راستاي توسعه صادرات ، واردات و ترانزيت  مهم دانست و تصريح كرد: وجود دومرز  مشتر ك ببن ايران و جمهوري نخجوان و دو مرز مشترك با جمهوري آذربايجان  فرصت بسيار مناسبي  براي توسعه روابط مي باشد .

رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي  در بخش ديگري از سخنان خود اضافه كرد: ساليانه حدود ٧٠ هزار كاميون آذربايجان وارد خاك جمهوري اسلامي ايران مي شوند در امر ترانزيت و دسترسي به آبهاي آزاد فعاليت مي نمايند و همين حدود يا بيشتر نيز  كاميونهاي ايراني به آذربايجان سفر مي نمايند.

مهندس كشاورزيان ساخت پايانه جامع پلدشت را با اعتباري معادل 2٥٠ ميليارد ريال كه يك طرح كاملي است  از جمله پروژه و  برنامه هاي سازمان راهداري و حمل و نقل در راستاي توسعه و تجهيز دروازه هاي ورودي كشور قلمداد كرد و نقش مهم آنها را در ترانزيت كشور كه بالغ بر ١١ ميليون تن در سال گذشته حاصل گرديده ، دانست.

وي در پايان سخنان خود با ابراز اميدواري از روند توسعه روابط حاكم بين جمهوري اسلامي ايران ، جمهوري آذربايجان و جمهوري نخجوان  تاكيد كرد : وجود و استفاده از پتانسيل هاي موجود ، كه افتتاح طرح جامع پايانه مرزي پلدشت امروز انجام مشود از جمله اين  اين ظرفيت ها محسوب ميشود كه كمك شاياني در توسعه روابط خواهد داشت.

بر اساس اين گزارش  مهندس  قربانعلي سعادت استاندار استان آذربايجان غربي با تقدير و قدراني از احداث طرح جامع پايانه مرزي پلدشت  گفت : تا قبل از فروپاشي شوروي سابق و تشكيل كشورهاي آسياي ميانه مردم بويژه در منطقه كه به لحاظ اشتراكات قومي ، مذهبي با مردم كشورمان داشتند و ارتباط قطع بود ، مشكلات فراواني داشتند ولي هم اينك با تلاش هاي چند سال گذشته جمهوري اسلامي ايران اين مشكلات حل شده و مردم با  آرامش در رفت و آمد هستند .

وي ساخت ، توسعه و تكميل پايانه هاي مرزي در اين منطقه را بسيار با اهميت دانست و افزود : در دولت تدبير و اميد قولهايي كه به مردم داده شده در سايه رهنمودهاي مقام معظم رهبري به اجرا در آمده و فرصت هاي جديدي نيز در حال ايجاد است . كه بايد به موضوع گردشگري اشاره نمود كه نقش مهمي در رونق كشور دارد .

مهندس سعادت مهمان نوازي مردم ايران و به ويژه مردم پلدشت و ماكو را در نوع خود كم نظير خواند و خواستار ادامه اين روند شد.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های آذربایجان غربی برای بهره برداری از مرحله نخست طرح جامع پایانه مرزی پلدشت بیش از 250 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است، گفت: این طرح در مساحتی معادل 4 هزار و 780 مترمربع شامل 1023 مترمربع سالن مسافری، 1656 مرتمربع تجاری و مابقی ساختمان های جنبی اجرا شده است و فاز دوم آن شامل محوطه سازی 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مهندس علی اکبری با بیان اینکه بهره برداری از طرح جامع پایانه مرزی پلدشت زمینه ساز رشد روابط بین دو کشور و توسعه بیشتر منطقه خواهد شد، اضافه کرد: روابط دو ملت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خودمختار نخجوان در بهترین و ضعیت خود قرار دارد و اراده دو کشور بر توسعه و تحکیم روابط بخصوص در زمینه مقاوم سازی اقتصادی استوار است.

اين گزارش مي افزايد آصف طالب اوف رئيس عالي مجلس جمهوري نخجوان طي سخناني با اظهار خرسندي از ساخت و توسعه پايانه مرزي پلدشت ، آن را در استحكام برادري و دوستي  دولت و مردم دو كشور بسيار مهم دانست و ساخت پل دوستي در مرز را نيز نشان از علاقمندي روابط مورد تاكيد قرار داد .

اضافه مي نمايد در ابتداي اين مراسم عبدالحسين علي اكبري مدير حمل و نقل و پايانه هاي استان گزارشي از روند عمليات اجرايي پروژه و نقش تاثير آن در اقتصاد و ترانزيت را ارائه نمود ه همچنين پاك آيين سفير جمهوري اسلامي ايران در باكو و فروزان رئيس منطقه آزاد ماكو نيز سخناني ايراد داشتند .

 در پايان سفر دو روزه معاون وزير راه و شهرسازي به استان آذر بايجان غربي  مراسم كلنگ زني عمليات تكميل و  چهار خطه  محور ترانزيتي ماكو - مرگنلر با حضور وي ، استاندار و مقامات محلي انجام گرديد .

ياد آور مي گردد مديران كل ترانزيت و پايانه هاي مرزي ، فني و امورپيمانها ، رياست  و روابط عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي  مدير كل راه و شهرسازي استان آذربايجان غربي مهندس كشاورزيان را در اين سفر همراهي مي كردند .​مشخصات:
نظرات: *